![](https://;/wp-content/uploads/oldrockway/photos/reviews/2015/ianouarios-aprilios/Beyond-Reason-A-New-Reflection.jpg)
Σύντροφοι του σπαθιού και του True Metal, ήρθε η ώρα για την αναγέννηση ακόμα μιας μπάντας, τους Beyond Reason.
Άλλο ένα διαμαντένιο δώρο από την Arkeyn Steel Records, η οποία μάζεψε τα 3 demo (΄90,΄91 και ΄92) και τα έβαλε σε ένα Digitally Remastered CD.
Για τους λάτρεις του κλασικού US Heavy/ Power τύπου Liege Lord, Oliver Magnum-Helstar, οι κύριοι Beyond Reason έρχονται να μας θυμίσουν τους καλά κρυμμένους θησαυρούς του Heavy Metal και να επιβεβαιώσουν τον λόγο για τον οποίο με φωνάζουν όλοι TrueBeliever ή Πρωτοδισκάκια ή ακόμα και αρχαιοκάπηλο.
Συναισθηματικά παιγμένο Heavy/ Power Metal με πάρα πολλά Epic σπαθάτα στοιχεία που προκαλεί ακόμα και τους Manowar-άδες, φωνητικά πεντακάθαρα που θα ζήλευαν ακόμα και οι Liege Lord και παραγωγή φυσικότατη, σαν να τους βλέπεις live, μιας και όλες έγιναν στις αρχές των ΄90s. Βασικό στοιχείο όλων των κομματιών του δίσκου είναι η κλίμακα των τραγουδιών που κυμαίνονται μεταξύ mid και high tempo,κάτι που είναι πολύ φυσικό για μπάντες τέτοιου είδους, όπως επίσης και ο μπασάτος ήχος τους.
Το δισκάκι είναι τούμπανο με όλη την σημασία της λέξης και συνδυάζεται με παγωμένη μπύρα και υψωμένη γροθιά!
Buy or Die.
![](https://rockway.gr/wp-content/plugins/dp-post-views/images/eyes.png)