![](https://;/wp-content/uploads/oldrockway/photos/reviews/2017/01Jan-March/Synteleia.jpg)
Αρχαίο Ελληνικό black metal πνεύμα, αθάνατο.
Σαν κεραυνός εν αιθρία έπεσε πάνω μου το demo 4 κομματιών των Synteleia. Ιδανική μίξη των Varathron των 90s και των Rotting Christ των early 90s. Τέσσερα τραγούδια ένα κι ένα, που αποδεικνύουν ότι ο πρώιμος τόσο χαρακτηριστικός ήχος της ελληνικής σκηνής ζει και βασιλεύει.
Τρομερά κιθαριστικά, δυνατά φωνητικά, μαύρη ατμόσφαιρα. Τώρα που η μπάντες που ξεκίνησαν τον ήχο προσπαθούν να παίξουν τόσο διαφορετικά, ευτυχώς που υπάρχουν τα τέκνα τους που επαναφέρουν αυτή την εποχή στη ζωή. Κι όχι κλέβοντας ή κάνοντας διασκευές αλλά συνθέτοντας ύμνους.
Μην τους προσπεράσετε με τίποτα! Εγώ σας προειδοποίησα!
![](https://rockway.gr/wp-content/plugins/dp-post-views/images/eyes.png)